Faktoring, czyli sprzedaż faktur z odroczonym terminem płatności w zamian za niewielką prowizję, to świetne rozwiązanie dla każdej branży. Zamiast czekać, aż klient opłaci fakturę – Twoja firma zachowa płynność finansową, bo gotówka będzie przelana przez faktora od razu. Istnieje wiele rodzajów faktoring, przede wszystkim dzielonych ze względu na zakres ryzyka, jawność czy instytucję. Sprawdź, czym różnią się najpopularniejsze rodzaje tego rozwiązania!
Faktoring pełny i niepełny
To najważniejszy podział faktoringu, z którym spotkasz się najczęściej. Czym różni się faktoring pełny od niepełnego?
Faktoring pełny (inaczej bez regresu albo właściwy) polega na przejęciu przez faktora odpowiedzialności za cały proces finansowy. W skrócie – jako przedsiębiorca podpisujesz umowę i przekazujesz faktury do opłacenia, a faktor przelewa Ci pieniądze na konto. Twój kontrahent otrzymuje natomiast nowy rachunek do płatności. Ty niczym już się nie przejmujesz. Nawet jeśli będzie potrzeba windykacji – zajmie się tym faktor.
Faktoring niepełny (inaczej z regresem lub niewłaściwy) jest z kolei rozwiązaniem, w którym to Ty jako przedsiębiorca odpowiadasz za spłatę faktury przez Twojego kontrahenta. Jeśli faktor nie otrzyma pieniędzy, a termin faktury minie – to Ty zawracasz środki faktorowi.
Faktoring jawny i cichy
W przypadku tego rozróżnienia najważniejszą kwestią jest to, czy Twoi kontrahenci zdają sobie sprawę, że korzystasz z firmy faktoringowej.
Faktoring jawny wiąże się z pełną transparentnością – Twój kontrahent wie, że od teraz pieniądze za faktury będą przelewane na inne konto i że korzystasz z usług tego rodzaju. Otrzymuje zatem informacje o cesji. To najbardziej polecane rozwiązanie, które jest stosowane w większości przypadków.
Faktoring cichy (niejawny) polega z kolei na ukryciu przed kontrahentem, że pieniądze za faktury przelewa Ci faktor. Nie następuje zmiana konta do opłacenia wierzytelności. Z takiej możliwości korzystają zwykle te firmy, które boją się utraty zaufania swoich kontrahentów. W dłuższej perspektywie ukrywanie może być jednak odebrane wręcz odwrotnie.
Faktoring bankowy i pozabankowy
W tym przypadku najważniejszym kryterium jest instytucja, która przekazuje gotówkę. Może to być bank lub pozabankowa firma faktoringowa. Czym różnią się te rozwiązania?
Faktoring bankowy najczęściej oferowany jest większym przedsiębiorstwom. Bank dokładnie prześwietla sytuację finansową firmy i sprawdza historię kredytową. Takie rozwiązanie jest zwykle tańsze, jednak nie ma wielu opcji dodatkowych.
Firmy faktoringowe stawiają przede wszystkim na obsługę biznesów z sektora MŚP. Najczęściej nie sprawdzają zdolności kredytowej klientów (prześwietlają wyłącznie Twoich kontrahentów), a dodatkowo oferują szereg innych opcji, np. monitoring należności.
Potrzebujesz więcej informacji o faktoringu? Przeczytaj wyczerpujący artykuł o tej usłudze finansowej: https://pragmago.pl/porada/faktoring/