wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Konto walutowe dla studenta – jak wybrać to najlepsze?

Wybór najlepszego konta walutowego może przysporzyć sporo kłopotów. Na rynku dostępne jest bardzo dużo opcji, a każda z nich ma pewne zalety. Z tego względu trudno jest podjąć decyzję co do wyboru tego, jakie konto będzie najlepsze. Pod uwagę trzeba wziąć sporo parametrów. Przyjrzyjmy się bliżej i sprawdźmy, jakie konto walutowe dla studenta sprawdzi się najlepiej.

Jak działa konto walutowe?

Na początek przyjrzyjmy się temu, jak działa konto walutowe. Jest to po prostu rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który jest prowadzony w innej walucie, niż PLN. Na takim koncie można gromadzić środki, robić przelewy zagraniczne i odbierać je. Najbardziej popularne waluty to funty, euro i dolary, ale można też znaleźć bardziej egzotyczne waluty, choć warunki ich obrotu często są gorsze.

Parametry konta

Żeby wybrać dobre konto walutowe, trzeba przyjrzeć się jego parametrom. Można je znaleźć w folderach i umowach prezentowanych przez bank. Najważniejsze są koszty za utrzymanie konta oraz opłaty manipulacyjne za przelewy walutowe. W przypadku niektórych kont koszty są tak duże, że ich użytkownicy boją się robić przelewy. Warto też sprawdzić kurs, jaki jest wykorzystywany przy przewalutowywaniu. Powinien on być sprawiedliwy dla oby stron. Koniecznie trzeba sprawdzić, na jakiej podstawie jest on wyznaczony po to, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Najczęściej pobierane opłaty

Niektóre banki wymagają opłaty już za samo otwarcie w nich konta. Odchodzi się już od tej praktyki, ale czasami wciąż się zdarza i warto być przygotowanym na taką opłatę. Często pobierana jest także opłata za kartę płatniczą. Zazwyczaj jest ona zwolniona z opłat, o ile wykonasz kartą określoną liczbę transakcji w miesiącu lub wydasz określoną kwotę. Jeśli tego nie zrobisz, to bank naliczy opłatę za kartę. Bardzo często są też pobierane opłaty za wypłatę z bankomatu zagranicznego lub też wypłatę gotówki w walucie. Warto też pamiętać o prowizjach związanych z przelewami np. SWIFT. Opłata za przelew jest często uzależniona od jego wysokości. Z tym kosztem trzeba się koniecznie liczyć.

Do czego będzie wykorzystywane konto?

Warto też zastanowić się, do czego tak właściwie będzie potrzebne konto. W zależności od tego można rozglądać się za określonymi parametrami konta. Jeśli jest ono potrzebne do gromadzenia środków, to powinno być jak najwyżej oprocentowane. Jeśli z kolei ma ono służyć przede wszystkim do wykonywania przelewów zagranicznych, to przelewy i przewalutowanie powinny być obciążone możliwie jak najniższymi kosztami.