Warto wiedzieć, że obecnie księgowość firmy w zdecydowanej większości przypadków będzie prowadzona jest w odpowiednich programach komputerowych. Oczywiście jedną z bardziej istotnych funkcjonalności będzie możliwość automatycznego i samodzielnego wyliczania należnego podatku VAT na bazie właściwych dokumentów księgowych. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, aby nie ufać na 100% takim programom. Warto zatem dokładnie wiedzieć, jak obliczyć VAT?
Jak obliczyć VAT od sprzedaży?
Warto wiedzieć, że przedsiębiorca będzie mógł we właściwy sposób wystawić fakturę VAT dopiero wtedy, gdy będzie znał odpowiednią stawkę VAT do określonej transakcji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ze podstawowa stawka VAT co prawda wynosi 23%, jednak nie jest ona zawsze stosowana.
Doskonałym przykładem może być stawka VAT wynosząca 0%, która jest właściwa nie tylko i wyłącznie dla zagranicznych transakcji, ale również usług powiązanych z transportem lotniczym i morskim. Z kolei stawka VAT wynosząca 5% będzie obejmowała najbardziej podstawowe produkty spożywcze, do których należy zaliczyć nabiał, pieczywo, produkty zbożowe, mięso, czasopisma czy książki. Godny uwagi jest również fakt, że 8% VAT jest należny w przypadku różnego remontów czy budowy. Przedsiębiorca, gdy będzie juz znał wysokość podatku VAT nie powinien mieć większych problemów z jego obliczeniem.
Jak obliczyć VAT w deklaracji?
W momencie, gdy dany przedsiębiorca dokona już prawidłowego wystawienia wszystkich faktur sprzedażowych za określony okres rozliczeniowy, może przystąpić bez żadnego problemu do wyliczenia należnego podatku VAT. Należy pamiętać, że w celu właściwego wyliczenia konieczne będzie dodanie do siebie wartości netto widniejących praktycznie na wszystkich fakturach sprzedażowych. Nie można oczywiście później bardzo dokładnie sprawdzić czy uzyskana kwota, która będzie taka sama, jak ta widniejąca na deklaracji VAT w polu 41.
Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że VAT naliczony jest sumą podatku VAT, który będzie podlegał odliczeniu od faktur kosztowych w określonym okresie rozliczeniowym, oczywiście z podziałem na środki trwałe, a także inne.
Czy warto samodzielnie obliczać vat?
Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć całkowitą pewność, że się nie pomylą, powinni skorzystać z usług księgowych. Warto wiedzieć, że miesięczna obsługa jednoosobowej działalności gospodarczej zaczyna się już od kwoty 150 złotych netto miesięcznie. Jest to zatem stosunkowo niska kwota w porównaniu do ewentualnych problemów, które mogą być wynikiem popełnianych błędów przy obliczaniu VATu.