wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Biznes

Outsourcing wady i zalety – czy warto się zdecydować?

Każda firma wszelkimi sposobami stara się usprawnić swoją działalność, zmniejszyć koszty stałe i spowodować, że działalność będzie przynosiła coraz większy zysk. Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na outsourcing. Czym on jest, a przede wszystkim, jakie są wady i zalety outsourcingu?

Czym jest outsourcing?

Żeby móc poprawnie powiedzieć, jakie są wady i zalety outsourcingu, najpierw oczywiście trzeba dokładnie dowiedzieć się, czym on tak właściwie jest. A jest to nic innego jak tylko zlecenie wykonania pewnych zadań w firmie, zewnętrznemu podmiotowi. Najlepiej takiemu, który wyspecjalizowany jest w danej dziedzinie i tylko nią się zajmujący.

Jakie są zalety?

Jakie są konkretnie zalety stosowania outsourcingu? Z jakiego powodu przedsiębiorstwa sięgają po właśnie taką formę działalności? Zdecydowanie najważniejszą zaletą stosowania outsourcingu są znacznie niższe koszty działalności. Dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać dodatkowych pracowników, kupować sprzętu, czy też wynajmować biura, znacznie malenie wysokość kosztów stałych.
Nie da się również ukryć, że zatrudniona do danego zadania firma zewnętrzna, która specjalizuje się w danej dziedzinie, będzie znacznie efektywniejsza w swojej pracy, niż obecni pracownicy firmy, którzy z daną dziedziną i określonymi zadaniami albo nie stykali się nigdy wcześniej, albo też wykonywali je sporadycznie. Dzięki temu zrealizowane zostaną one lepiej, szybciej, a także taniej.

Jakie są wady?

Niestety nie ma rzeczy idealnych, więc outsourcing również ma pewne wady. O czym konkretnie mowa? Zdecydowanie najważniejszą wadą takiego działania jest ryzyko związane z wyborem niewłaściwej firmy. Na rynku firm specjalizujących się w outsourcing są zarówno te lepsze, jak i gorsze. Zawsze można trafić na taką, która powierzonych zadań nie wykona w należytej jakości.
Nie można także wykluczyć tego, że nastąpi wyciek wrażliwych dla firmy danych, które mogą znacznie utrudnić, a w skrajnych przypadkach nawet zakończyć dalsze funkcjonowanie biznesu.
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że nie trudno jest przesadzić, jeśli chodzi o cięcie kosztów. Należy bowiem pamiętać, że im niższa cena outsourcingu, tym niższa jego jakość.

Outsourcing wady i zalety — podsumowanie

Pomimo jednak niezaprzeczalnych wad i zagrożeń, jakie niesie ze sobą stosowanie outsourcingu, nadal jest to rewelacyjna metoda pozyskiwania nowych możliwości produkcyjnych i tych związanych z działalnością firmy. Jest to rewelacyjny sposób na oszczędności, na zwiększenie efektywności pracy, a także na poprawę rentowności firmy.