Młodzi ludzie poszukujący dobrze płatnej pracy, często decydują się na wyjazd za granicę. Jeśli mają dobre kwalifikacje i sporo szczęścia, udaje im się znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Mniej zaradne osoby poprzestają na pełnieniu roli barmana albo opiekunki do dzieci. Nawet jeśli nie są to zbyt atrakcyjne zajęcia, są one lepiej płatne niż u nas w kraju. Dlatego praca za granicą stała się coraz bardziej popularna.
Drugą przyczyną wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy jest rosnące bezrobocie w niektórych zawodach. W naszym kraju trudno jest znaleźć dobrą posadę absolwentom studiów humanistycznych, pracownikom biurowym, lub młodzieży, która ukończyła technikum z jakąś mało popularną specjalnością. Takie osoby liczą na to, że praca za granicą rozwiąże te problemy. Często rzeczywiście tak się staje, bo bywają okazje, kiedy ktoś już dobrze ustawiony w swojej pracy, ściąga kolegów lub znajomych na podobne pozycje.
Przełam bariery
W pewnym sensie praca za granicą stała się obecnie normą, szczególnie w krajach UE. Nie znaczy to jednak, że odbywa się to bez trudności. Trzeba przezwyciężyć barierę językową, poznać obyczaje panujące w innym kraju i dostosować się do niekiedy wygórowanych wymagań pracodawcy. Jednak sporo odważnych lub zdeterminowanych młodych ludzi podejmuje takie wyzwania. I całkiem dobrze sobie z tym radzą, są zazwyczaj dobrymi i zdyscyplinowanymi pracownikami. Opłacalna praca za granicą wykonywana przez kilka lat, umożliwi im podjęcie startu życiowego, gdy już powrócą do Polski.